Ключовим принципом при проведенні торгів завжди має бути «якість над кількістю». Якщо запропонують складну ціль зростання та кілька відкритих можливостей на ринку чи у секторі, може виникнути спокуса подати якомога більше заявок, щоб збільшити ймовірність успіху.
Однак досвід показує, що якісна ставка набагато частіше збільшить рівень успіху порівняно з набором нестандартних ставок. Оцінюючи заявку, покупець не лише перевірить, чи повністю вона відповідає тендерній специфікації, але також зосередить увагу на якості та деталізації ваших відповідей, а також на тому, як вони порівнюються з відповідями ваших конкурентів.
У наведеному вище прикладі учасник подає 100 тендерів, щоб виграти лише 10 контрактів. Вартість подання 90 невдалих заявок є значною – і в більшості випадків її повністю можна уникнути. Можна уявити, як це вплине на бізнес, якби учасник тендеру міг досягти такої ж кількості перемог, подавши лише 15-20 тендерних пропозицій. Дізнатися про комерційні торги можна на сайті www.uub.com.ua/rus/presscenter/novosti-birzhi/prodazha-lesa-kruglyaka-na-ofitsialnoj-ploshadke-prozorrosale.
Встановлення того, чи можна подати якісну заявку, є ще одним ключовим кроком у стратегії призначення ставок та ефективним способом визначення ймовірності успіху для кожного нового тендеру. Цього можна досягти, виконавши простий процес заявки/відсутності пропозиції. Варто розглянути наведені нижче запитання при оцінці кожного потенційного тендеру:
Якщо відповідь на одне або декілька з перерахованих вище відповідей – «Ні», можливо, настав час переоцінити своє рішення взяти участь у тендері. «Ні» не лише вказує на те, що продовження тендеру може бути не в найкращих інтересах бізнесу, це також повинно змусити поставити питання, чи можна успішно виконати контракт. Будь-яка невизначеність тут також буде очевидною для покупця і різко зменшить шанси на перемогу в тендері.