Україна володіє великим переліком природних ресурсів, головний з яких — земля. Наші чорноземи здатні приносити великі врожаї, а під керівництвом розумного господаря ще й чималі прибутки. Суворі обмеження на продаж приватних земель сільськогосподарського призначення діяли протягом десятиліть і деяким чином уповільнювали розвиток сільського господарства в цілому. Через декілька тижнів розпочинає свою дію закон, прийнятий минулого року, і нарешті буде офіційно дозволено реалізовувати угіддя через аукціони, наприклад на сайті https://sale.uub.com.ua/news/torgy-zemleyu-na-majdanchykah-prozorro-prodazhi.
Через аукціони, що проводяться публічно, не може бути таємних торгів чи недобросовісної конкуренції. Саме через ймовірність використання корупційних схем довгий час йшли дебати щодо можливості відкриття ринку землі. Тому було вирішено проводити публічні аукціони в системі Прозорро, яка за роки свого існування довела, що чесні та прозорі угоди цілком реальні.
Закупівлі через Прозорро допомогли багатьом компаніям підписати вигідні контракти, навіть запобігти розкраданню коштів, що має особливе значення для бюджетних організацій та установ. Роками товари (подекуди дуже низької якості) закуповувались за завищеними цінами, і нечисті на руку підприємства отримували надприбутки. Торги в електронній системі поклали край цим діям.
Сьогодні всі учасники торгів приймають в них участь на рівних умовах, володіють однаковою вхідною інформацією та пропонують свої ставки в реальному часі. До проведення аукціону потенційні учасники мають достатньо часу для підготовки та ознайомлення з предметом торгів, умовами продавців та/або покупців, для подання своїх пропозицій або заявок на участь. Будь-яка купівля на аукціоні повинна відбутися за умови, що вся документація та умови контракту були прочитані та зрозумілі.
До того ж безпосередньо самі торги проводяться дуже швидко в декілька раундів. Участь в аукціоні — дуже азартний процес. Тому, щоб вийти з нього переможцем з вигодою, вам варто мати чітке уявлення про фінансові ризики та попередні розрахунки ваших можливих фінансових витрат щодо об’єкту закупівлі.
В будь-якому випадку земельні торги — нове явище в ринковому середовищі на території нашої держави. І варто уважно відстежувати тенденції розвитку цього ринку в українських реаліях, переймати досвід інших європейських держав, що вже мають досвід з продажу земель.