Зараз вітчизняні експерти не поспішають наводити якусь конкретну співвідношення ринку сільськогосподарських земель https://www.uub.com.ua/presscenter/novyny-birzhi/harakterstka-rnku-zemli-ii-prodazh-na-majdanchku-uub/, адже в Україні буде повністю функціонувати лише з 1 липня 2021 року. Але зараз дозволено прогнозувати, що економіка нашої країни зіткнеться зі значними змінами. І дуже важливо, щоб вони проходили якомога сумлінніше і прозоріше.
В економіці застосовується подальше співставлення ринку землі: це комплекс економічних та правових відносин, які обов’язково виникають між його учасниками в процесі передачі права власності на земельні ділянки. Це може бути купівля, продаж, обмін, використання землі в якості застави при поданні заявки на позику або їх внесок до статутного капіталу підприємства.
До цього часу ринок земель сільськогосподарського призначення в Україні насправді не існував, і власники окремих ділянок (паїв) – а це близько 7 мільйонів українців – могли їх лише успадкувати або здати в оренду. Фізичні особи ризикували здійснити незаконний продаж, оформивши фактичну зміну власника на папері як передачу у тимчасове користування на 50 років.
Співвідношення ринку сільськогосподарської землі у цифрах:
У загальновизнаному розумінні ціни на сільськогосподарські землі повинні формуватися під впливом попиту та пропозиції. Однак ринок землі має специфічне співвідношення – це джерело не можна поновлювати, отже, його обсяги не збільшуються навіть при систематичному збільшенні попиту. Звичайно, на вартість земельної ділянки буде впливати родючість ґрунту і, відповідно, потенційна прибутковість від ведення бізнесу.
Поки не ясно, як буде тривати продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення. Правильним є твердження, що ця процедура повинна бути відкритою, без корупційних махінацій та тіньових домовленостей. На щастя, зараз у нас є ефективний інструмент, в результаті якого прозорість стане основною сукупністю ринку землі.